Lehké bilancování roku 2021

Další rok za námi a hned si musím vynadat, protože plán napsat alespoň jednou za měsíc příspěvek na blog bohužel nevyšel a za celý rok 2021 jsem na blogu nenapsal vůbec nic. Zkusím se letos polepšit.

Patřím mezi šťastlivce, které Covid a s ním spojená opatření ovlivnila minimálně. Jako vývojář mohu pracovat odkudkoliv a sociální taky moc nejsem, takže v tomto ohledu nijak netrpím. Nejsem ani antivaxer, patřím do rizikové skupiny a už dávno jsem očkovaný všemi dávkami.

V osobním životě žádné zásadní změny, ale pracovně byl rok 2021 poměrně hektický. Nový projekt dal zabrat a firma, pro kterou pracuji, se pomalu ale jistě mění na takovou nehezkou karikaturu na korporát. Úplně nesouzním s rozhodnutími managementu. Občas mám menší záchvěvy vzdoru, že se na to vykašlu a zkusím štěstí jinde, ale moc se mi do toho nechce, nemám rád velké změny. Už tam pracuji nějaký ten pátek a za ty roky jsem si vybudoval poměrně unikátní pozici, která by se mi asi jinde budovala těžce. Hlavně v týmech jsou fajn lidi, se kterýma se mi na dálku opravdu dobře spolupracuje.

Na moje osobní projekty nezbýval moc čas, v roce 2022 se to musí změnit. Naštval mě Facebook, že se přejmenoval na Meta. Tím se slovo Meta pro mě stalo nepřijatelným a můj osobní hosting Metahost musím přejmenovat. Rozhodl jsem se hosting rozdělit a každá část bude víceméně samostatná. Vlastní název bude mít DNS hosting, Mailhosting ,Webhosting atd. Takový je plán, tak uvidíme.

Loňský rok byl pro mne výjimečný tím, že jsem definitivně přemigroval do Apple ekosystému. Bránil jsem se opravdu dlouho, ale nakonec jsem podlehl, nedá se nic dělat. Mám rád malé telefony a nejlepší malý telefon je mini iPhone, Mac potřebuji kvůli práci, takže jsem pořídil nový Macbook Pro, který všechny Windows laptopy strčí do kapsy. Mám i Apple hodinky, AirPody, Apple TV, iPad, no prostě hrůza, stydím se hrozně :). Apple má parádní hardware, ale softwarově považují Android i Windows stále za lepší. Nemám problém používat všechny operační systémy, na každém jsou věci které se mi libí a které mi vadí, jenže něco musí být primární a nyní je to pro mě iOS a MacOS. Zkusím nějaké své podrobnější dojmy a zkušenosti z používání Apple produktů sepsat na blog.

Na závěr už jen bodově pár zajímavostí z roku 2021:
- Naučil jsem se programovat v Pythonu a docela se mi ten jazyk zalíbil.
- Pořídil jsem nové auto, jsem rodinný taxikář na plný úvazek, kroužků mají děti hodně.
- Zrušil jsem kancelář a pracuju už jen z domova. Děti už chodí do školy/školky, takže doma je klid a do kanceláře už jsem chodil minimálně.
- Po mnoha letech jsem se vrátil ke sledování Formule 1 a stálo to za to, výborná sezóna.
- Začal jsem na Playstationu hrát hru Rocket League a dost mě to chytlo, je to super rychlý odreagování.
- Potěšilo mě, že volby vyhrály demokratické strany.

Do roku 2022 bych si přál více času na vlastní věci, které mě baví (včetně psaní tohoto blogu). Jo a taky bych se měl víc hýbat (klasika).

PF 2022

Michal Stulík

Michal Stulík

Kontakt: stulda@stulda.cz
Sokolov