Metahost - Úvod do vlastního hostingu

Správě linuxových serverů se věnuji už více než deset let, ať už se jedná o servery pro mé vlastní aktivity nebo servery pro firmy. Měl jsem už i vlastní herní hosting (zejména pro hru Minecraft), ale ten už jsem ukončil, hostovat servery pro děcka nebylo úplně to pravé :).

Rozhodl jsem se všem svým hostingovým aktivitám dát jednotnou formu a prezentovat to pod jednou značkou. Veškeré podrobnosti o budování hostingu budu popisovat na tomto blogu.

Nový hosting jsem si pojmenoval Metahost a nebude se jednat o klasický hosting, který bude mít své fyzické servery v nějakém konkrétním datacentru, kde vše poběží. Metahost bude hosting využívající služeb jiných hostingů, různých datacenter i různých cloudů a z každého si bude brát to nejlepší podle konkrétní situace. Podobně jako metadata jsou data popisující jiná data, tak Metahost bude hosting využívající služeb jiných hostingů, čili takový hostingový hybrid poskládaný z různých virtuálních serverů, fyzických serverů i cloudů všude možně.

Jednotlivé oblasti hostingu, kterým se budu věnovat jako první:

  • Správa DNS - vlastní systém na správu DNS záznamů domén s automatickou podporou DNSSEC.
  • Mail hosting - nabídka hostování mailů na vlastním serveru nebo v cloudu na službách jako je Office 365 nebo G Suite.
  • Web hosting - hosting webových aplikací napsaných nejen v PHP, ale také v Javě, .NET Core, Node.js s využitím Dockeru.
  • Firemní VPN - rychlá a moderní VPN s možnostmi vlastního routování atd. postavená na technologii WireGuard.

Jednotlivým částem hostingu se zde na blogu budu věnovat, tak jak budou postupně implementovány. V příštím článku se podívám na správu jmenných serverů, bez DNS nemůže nic dalšího fungovat.

Michal Stulík

Michal Stulík

Kontakt: stulda@stulda.cz
Sokolov